Menü Kapat

Özel Plaka Nasıl Alınır

Bilindiği gibi her aracın kendine has bir plakası bulunmaktadır. Araç sahipleri araçlarının plakalarının kimi zaman bir anlam içermesini isteyebilmektedir. Kimileri kendisinin baş harflerini plakasında taşımak ister, kimi ailesinin harflerini plakasında olmasını ister, kimisi de doğum yılını veya memleketinin plaka kodunu plakasında görmek ister. Bu gibi plakalara özel plaka adı verilmektedir.

Özel Plaka Nasıl Alınır?

1 Şubat 2018 sonrası yapılan değişiklik sonrası plaka verme yetkisi de noterlere devredildi. Araç satış sırasında plaka değişikliği istendiğinde noterlerin sisteminde bulunan plaka size otomatik olarak bu iş için ortaya konan bir sistem tarafından verilmektedir.  Boşta olan plakalar bir havuzun içerisinde yer alır ve sistem sırasıyla bu plakaları araç sahiplerine verir. Kimi araç sahipleri araçlarına alacakları plakalarında istedikleri harfler ve rakamlar olsun ister. Kimi araç sahibi ise sistemin verdiği plakaları istemez. İşte bu noktada Özel Plaka mantığı devreye girmektedir. Sistemin verdiği plakayı istemediğiniz her durumda, alacağınız başka bir plaka Özel Plaka statüsüne girdiği için belirli bir miktarda ödeme yapmanız gerekmektedir.

Araç sahipleri kimi zaman kendi adının harflerini, memleketinin plaka kodunu, sevdiklerinin harflerini, tuttuğu takımın harflerini plakasında taşımak ister. Bu gibi özel plakaların alınabilmesi için normal plaka alım süreçlerinden farklı adımlar gerçekleştirilmektedir. Normal plaka almak ile özel plaka almak arasında farklılıklar bulunmaktadır. 

Özel Plaka Alma Koşulları Nedir? 

Özel plaka alabilmek için taşınması gereken koşullar İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenir.  İlk olarak alınmak istenen plakanın sistemden sorgulanarak, istenilen plakanın boş olup olmadığı kontrol edilmelidir. Kişilere özel plaka almak isteyen vatandaşların MERNİS sistemi üstünde kaydı bulunan plaka adresinde ikamet ediyor olması gerekmektedir. Firma adına özel plaka almak isteyen kişilerin imza sirküsü, firmanın son 6 ayına ait faaliyet belgesi ve noter tarafından onaylanmış vekalet belgelerinin olması gerekmektedir. Diğer yandan devlet tarafından özel olarak verilen plakalarda bulunmaktadır. Bu plakalar üzerinde kurumların ya da kişilerin isimlerine yönelik olarak ibareler yer almaktadır. 

Şahıs adına alınacak olan özel plakalarda ise yalnızca TC Kimlik numarası bulunan kimlik belgesi yeterli olmaktadır. Özel plakaların Yasal bağış miktarı bulunduğu için bu miktarında ödenmesi gerekmektedir. Bu plakaların fiyatları plakalara olan arza göre her plakada farklı olmaktadır.

Open chat